Gençlik

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın düzenlediği ücretsiz spor kurslarına kayıtlar başladı

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın düzenlediği ücretsiz spor kurslarına kayıtlar başladı. Gençlik Hizmetleri ve Spor il ve ilçe müdürlüklerine 1 Temmuz tarihine kadar başvuranlar, 20 branşın yer aldığı kurslarda yüzme dışındaki tüm branşlardan ücretsiz faydalanabilecek.

1 Temmuz’da başlayacak eğitimlerde bu sene 1 milyon 250 bin kursiyere ulaşmayı hedeflediklerini söyleyen Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “Öğrencilerin yaz dönemini daha verimli geçirmesini ve sporla tanışmalarını amaçlıyoruz. Her yıl 81 ilde düzenlediğimiz ücretsiz spor kurslarımızı bu sene de devam ettiriyoruz” şeklinde konuştu.

5- 18 yaş arasındaki çocuk ve gençlerin katılması için kayıtların başladığı kursların geleceğin emanet edildiği gençler için birer yatırım olduğunu belirten Bakan Çağatay Kılıç şunları söyledi:

“Okul çağındaki 5-18 yaş grubundaki çocuk ve gençlerimize sporu sevdirerek, onları spora yönlendirmeyi amaçlayan İl Spor Merkezleri projesi her geçen gün daha geniş kitlelere hitap ederek amacına ulaşıyor. Burada yaz dönemi için spora başlayan çocuk ve gençlerimizin arasından ileride büyük başarılar elde edecek sporcularımız da yetişiyor. Biz hiçbir branşta hiçbir çocuğumuzun yeteneğinin körelmesini değil aksine parlamasını ve kendini yetiştirmesini istiyoruz. Bunun için de onlar için gereken her desteği veriyoruz.”

Spor kulüplerine sporcu kaynağı yaratarak aynı zamanda toplumda spor kültürü oluşturan ve sporun daha geniş kitlelere yayılmasını sağlayan İl Spor Merkezleri 2014 yılından beri 81 Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlükleri ile hizmet vermeye devam ediyor. Geçen yıl toplam 1 milyon 211 bin 728 çocuk ve gence ulaşan bakanlık bu yıl 20 farklı branştaki kurslarla 1 milyon 250 binden fazla çocuk ve gence ulaşılmasını hedefleniyor.

Eğitimlerin 1 Temmuz’da başlayacağı İl Spor Merkezleri Projesinde çocuk ve gençler yüzme dışındaki tüm branşlara ücretsiz ulaşabiliyor. Eğitimler 2’şer ay sürecek ve yüzmede 6-17 yaş grubu için aylık 80, 18 yaş ve üstü için aylık 110 TL ücret ödenecek. Belgeli olmak kaydıyla şehit ve gazi çocuklarından ücret alınmayacak, ayrıca 2’inci ve 3’üncü kardeşlere yüzde 50 indirim uygulanacak.

Spor İl Merkezlerinde yaş gruplarına göre verilecek olan kurslar ise ; yüzme, jimnastik, tenis, futbol, basketbol, voleybol, hentbol, tekvando, atletizm, masa tenisi, badminton,boks, güreş, halter, okçuluk, judo, eskrim, tekerlekli paten ve tekerlekli kayak ve karate.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir