Kısa Kısa

Türkiye’de çevrenin korunması alanına AB’den önemli destek

2007-2013 yılları arasında Avrupa Birliği, Türkiye’de çevrenin korunması alanına 700 milyon Avro tahsis etmiştir. Bu portföy altında desteklenen altyapı projelerinin büyük bir kısmı artık tamamlanma aşamasındadır. Sonuçları takip etmek üzere 22 Eylül 2017 Cuma günü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit DEMİRTAŞ, AB Yatırımları Dairesi Başkanı İsmail Raci BAYER ve AB Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölümü Başkanı François BEGEOT Polatlı’daki Atık Su Arıtma tesisini ziyaret etmiştir.

Atık Su Arıtma Tesisi ve 83 km’lik yeni atık su toplama şebekesi 126,000 kişilik nüfusa hizmet vermek üzere projelendirilerek inşa edilmiştir. 2025 yılında genişletileceği ikinci aşamanın ardından 2040 yılına kadar kullanımda kalacaktır. 2014 yılından bu yana AB danışmanlık ve süpervizörlük hizmetlerinin yanı sıra tesis ve şebekenin yapımını da desteklemiş, toplamda 17 milyon Avro’luk maliyetin 14,5 milyon Avro’luk kısmına katkıda bulunmuştur. Atık su sisteminin yapımı Ekim 2017’de tamamlanacaktır.

Projenin amacı Polatlı Belediyesi’nin kanalizasyon ve atık su arıtma hizmetlerinin iyileştirilmesidir. Sakarya Nehrinin bir kolu olan Gülveren Çayındaki kirliliğin azaltılmasıyla proje, çevrenin korunmasına ve bölgede yaşayan halkın sağlık standartlarının yükseltilmesine katkı sağlayacaktır. Proje aynı zamanda, atık su sektöründe AB ve Türk kalite standartlarının karşılanmasına ve su kalitesinin arttırılmasına katkıda bulunacaktır.

İlk Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA-I) altındaki Çevre Operasyonel Programı kapsamında projenin genel amacı, üst düzeyde çevresel koruma ve ilgili AB direktiflerine uyumun sağlanması suretiyle Türkiye’nin AB’ye katılıma hazırlanma sürecini hızlandırmak olarak belirlenmiştir. IPA I kapsamında, Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerinde 3 katı atık yönetimi projesi ve 27 içme suyu ve atık su arıtma tesisi ile şebekeler olmak üzere, 30 çevre projesinin hayata geçirilmesi yer almıştır.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı; “AB, Türkiye’de çevre koruma çalışmalarının arttırılması amacıyla geçtiğimiz yıllarda önemli yatırımlar gerçekleştirmiş olup bu yatırımlarını sürdürecektir. 2014-2020 dönemi için AB bu amaçla 640 milyon Avro ayırmıştır.”

Daha fazla bilgi

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir